Uradni list RS, Ä t. 46/92, 20/98-odloÄba US, 64/2000-odloÄba US, 72/2000)
Z A K O N
O EVIDENCI VOLILNE PRAVICE
I. SPLOŠNE DOLOÄBE
1. Älen
Stalna evidenca volilne pravice drÄžavljanov Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: "drÄžavljani") se vodi v registru stalnega prebivalstva v obÄini in centralnem registru prebivalstva Republike Slovenije, ki ju doloÄa zakon, ter v dopolnilnih evidencah.
2. Älen
Volilna pravica drÄžavljanov se evidentira s sploÄ nim volilnim imenikom, ki se sestavi za vsake volitve oziroma za vsako glasovanje na podlagi stalne evidence volilne pravice.
Volilna pravica drÄžavljanov, ki nimajo stalnega prebivaliÄ Äa v Republiki Sloveniji, se evidentira s posebnim volilnim imenikom.
Volilna pravica drÄžavljanov za volitve poslancev italijanske in madÄžarske narodne skupnosti se evidentira z volilnim imenikom drÄžavljanov pripadnikov italijanske in madÄžarske narodne skupnosti.
Volilna imenika iz prvega in drugega odstavka tega Älena sestavi upravni organ, pristojen za vodenje stalne evidence volilne pravice (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ). Volilni imenik iz prejÄ njega odstavka sestavi samoupravna narodna skupnost, potrdi pa pristojni organ.
3. Älen
Pri ponovnem glasovanju za predsednika republike ter za ponovne in naknadne volitve poslancev drÄžavnega zbora se uporabijo dvojniki volilnih imenikov, ki so bili sestavljeni za prvo glasovanje, ki se v dodatku ustrezno dopolnijo.
4. Älen
DrÄžavljani lahko uveljavljajo volilno pravico, Äe so vpisani v volilni imenik.
5. Älen
Volilni imeniki veljajo za javne listine.
6. Älen
Vsa dejanja in akti drÄžavnih organov ter vse vloge in dokazila v zvezi z vpisom v stalno evidenco volilne pravice drÄžavljanov in v zvezi z vpisom v volilne imenike so oproÄ Äeni takse.
II. STALNA EVIDENCA VOLILNE PRAVICE DRÂŽAVLJANOV
7. Älen
Volilna pravica drÄžavljana se vpiÄ e po uradni dolÄžnosti v register stalnega prebivalstva, v katerem je drÄžavljan vpisan po svojem stalnem prebivaliÄ Äu.
8. Älen
DrÄžavljan, ki spremeni stalno prebivaliÄ Äe, ima volilno pravico v kraju svojega novega stalnega prebivaliÄ Äa z dnem, ko je njegova volilna pravica vpisana v register stalnega prebivalstva, ki se vodi za kraj njegovega novega stalnega prebivaliÄ Äa.
III. SESTAVLJANJE VOLILNIH IMENIKOV
1. SploÄ ni volilni imeniki
9. Älen
Najpozneje deset dni po razpisu volitev sporoÄi pristojna volilna komisija pristojnemu organu, katera voliÄ Äa bodo na obmoÄju, za katero vodi register stalnega prebivalstva, ter obmoÄje teh voliÄ Ä.
10. Älen
Najpozneje 20 dni po razpisu volitev sestavi pristojni organ sploÄ ne volilne imenike za vsa voliÄ Äa na svojem obmoÄju.
SploÄ ni volilni imenik ima tele stolpce: zaporedna Ä tevilka, priimek in ime, spol, datum rojstva, stalno prebivaliÄ Äe in pripomba.
11. Älen
V sploÄ ni volilni imenik za voliÄ Äe se vpiÄ ejo vsi drÄžavljani, ki imajo v Äasu sestavljanja sploÄ nega volilnega imenika stalno prebivaliÄ Äe na obmoÄju voliÄ Äa in najpozneje na dan volitev izpolnijo 18 let ter jim ni bila odvzeta poslovna sposobnost.
12. Älen
Pristojni organ najpozneje 20 dni po razpisu volitev na krajevno obiÄajen naÄin razgrne sploÄ ne volilne imenike za vsa voliÄ Äa na svojem obmoÄju. O tem obvesti drÄžavljane z razglasom, s katerim jih hkrati pouÄi, da jih lahko pregledajo in zahtevajo popravek.
Pristojni organ po sestavi sploÄ nih volilnih imenikov tudi sam pregleda, ali so sploÄ ni volilni imeniki popolni, in jih v skladu s svojimi ugotovitvami po uradni dolÄžnosti popravi.
13. Älen
Vsak drÄžavljan ima pravico pregledati sploÄ ne volilne imenike in zahtevati popravek.
DrÄžavljan lahko zahteva popravek, Äe sam ali kdo drug ni vpisan v sploÄ ni volilni imenik voliÄ Äa, na katerem ima pravico glasovati; Äe je vpisan kdo, ki nima volilne pravice ali nima volilne pravice na obmoÄju te obÄine oziroma tega voliÄ Äa; Äe je vpisana oseba, ki je umrla; Äe je nepravilno vpisano osebno ime ali drug podatek, ki se nanaÄ a nanj ali na koga drugega.
Popravek sploÄ nega volilnega imenika lahko zahteva drÄžavljan ustno ali pisno pri pristojnem organu najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja. O ustnem zahtevku za popravek se napravi uradni zaznamek.
14. Älen
Äe pristojni organ spozna, da je zahtevek za popravek sploÄ nega volilnega imenika utemeljen, popravi sploÄ ni volilni imenik, v nasprotnem primeru pa zahtevek zavrne; odloÄbo o zavrnitvi izda najpozneje v 24 urah po prejemu zahtevka.
Zoper odloÄbo o zavrnitvi zahtevka za popravek sploÄ nega volilnega imenika se lahko vloÄži pritoÄžba na pristojno temeljno sodiÄ Äe najpozneje v 24 urah po vroÄitvi odloÄbe.
Temeljno sodiÄ Äe mora o pritoÄžbi odloÄiti v 48 urah po prejemu. Sklep temeljnega sodiÄ Äa je dokonÄen.
15.Älen
Popravki v sploÄ nem volilnem imeniku se opravijo najpozneje Ä est dni pred dnem glasovanja. V istem roku se lahko v sploÄ ni volilni imenik vpiÄ ejo ali izbriÄ ejo drÄžavljani, ki so po razpisu volitev spremenili svoje stalno prebivaliÄ Äe ali glede katerih so bile v tem Äasu opravljene spremembe v zvezi z volilno pravico.
16. Älen
Ko so sploÄ ni volilni imeniki popravljeni, jih pristojni organ potrdi s peÄatom in podpisom uradne osebe, ter jih najpozneje Ä est dni pred dnem glasovanja poÄ lje pristojni volilni komisiji.
2. Volilni imeniki drÄžavljanov, ki nimajo stalnega prebivaliÄ Äa v Republiki Sloveniji
17. Älen
Volilni imenik za drÄžavljane, ki nimajo stalnega prebivaliÄ Äa v Republiki Sloveniji, se vzpostavi na podlagi zahtevka drÄžavljana za vpis v volilni imenik.
DrÄžavljan vloÄži zahtevek pri RepubliÄ ki volilni komisiji najpozneje 30 dni pred dnem glasovanja.
Zahtevek vsebuje osebne podatke drÄžavljana, podatke o zadnjem stalnem prebivaliÄ Äu drÄžavljana ali enega od starÄ ev v Republiki Sloveniji oziroma, Äe tega ni mogoÄe ugotoviti, izjavo drÄžavljana, v kateri volilni enoti in volilnem okraju bo uresniÄeval volilno pravico; zahtevku mora biti priloÄžen tudi dokaz o drÄžavljanstvu.
Kot dokaz o drÄžavljanstvu se Ä teje navedba serijske Ä tevilke potnega lista, izdanega po zakonu o potnih listinah Republike Slovenije, potrdilo o drÄžavljanstvu, odloÄba o pridobitvi ali ugotovitvi drÄžavljanstva Republike Slovenije, izpisek iz rojstne matiÄne knjige ali druga listina pristojnega organa, iz katere je razvidno drÄžavljanstvo Republike Slovenije.
3. Volilni imeniki drÄžavljanov pripadnikov italijanske in madÄžarske narodne skupnosti
18. Älen
Volilni imenik drÄžavljanov pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti ima tele stolpce: zaporedna Ä tevilka, priimek in ime, spol, datum rojstva, stalno prebivaliÄ Äe in pripomba.
19. Älen
Volilni imenik drÄžavljanov pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti na obmoÄju, kjer ti skupnosti Äživita, sestavi komisija ustrezne samoupravne narodne skupnosti.
Za vsako voliÄ Äe se sestavi poseben volilni imenik.
V volilni imenik drÄžavljanov pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti vpiÄ e komisija samoupravne narodne skupnosti posameznika, ki je pripadnik avtohtone italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti.
Pripadnost avtohtoni italijanski oziroma madÄžarski narodni skupnosti se ugotavlja na podlagi izjave posameznika oziroma na podlagi vpisa v volilni imenik pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti na preteklih volitvah. V primeru dvoma v skladu z zakonom, ki ureja sploÄ ni upravni postopek. Äe niso izpolnjeni pogoji za vpis, komisija o tem izda odloÄbo.
Samoupravna narodna skupnost predpiÄ e podrobnejÄ a merila za izpolnjevanje pogoja iz tretjega odstavka tega Älena.
20. Älen
Komisija iz prejÄ njega Älena ima predsednika in dva Älana.
Komisija za sestavo volilnega imenika mora biti ustanovljena ter njen predsednik in Älana imenovani najpozneje pet dni po razpisu volitev.
21. Älen
Volilni imenik drÄžavljanov pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti potrdijo predsednik in Älana komisije za sestavo volilnega imenika s podpisom in peÄatom ustrezne samoupravne narodne skupnosti.
Komisija predloÄži volilni imenik najpozneje v 15 dneh po razpisu volitev pristojnemu organu v potrditev.
22. Älen
DrÄžavljani pripadniki italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti, ki nimajo stalnega prebivaliÄ Äa na obmoÄjih, kjer Äživita ti skupnosti, se vpiÄ ejo v volilni imenik drÄžavljanov pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti na njihovo pisno zahtevo ustrezni samoupravni narodni skupnosti.
23. Älen
Za volilne imenike drÄžavljanov pripadnikov italijanske oziroma madÄžarske narodne skupnosti se smiselno uporabljajo doloÄbe 11. do 16. Älena tega zakona.
IV. IZDAJA VOLILNE KARTE
24. Älen
DrÄžavljanu, ki bo na dan glasovanja v tujini, ker tam zaÄasno ali stalno prebiva in je sporoÄil RepubliÄ ki volilni komisiji, da Äželi glasovati, izda pristojni organ volilno karto.
Volilna karta vsebuje podatke iz volilnega imenika, podatke o volilni enoti in volilnem okraju, prostor za potrditev istovetnosti volivca ter naslov drÄžavljana v tujini, na katerega se mu poÄ lje volilno gradivo.
V. KONÄNI DOLOÄBI
25. Älen
Z dnem, ko zaÄne veljati ta zakon, preneha veljati zakon o evidenci volilne pravice (Uradni list SRS, Ä t. 7/74, 42/89).
26. Älen
Ta zakon zaÄne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
****************************
(Objavljeno 28.09.1992)
****************************