DVK SPREJELA NOV SKLEP O DOLOČITVI VOLIŠČ V TUJINI

Državna volilna komisija je na predlog Ministrstva za zunanje in evropske zadeve na dopisni seji, ki je potekala do 21. aprila 2025, sprejela nov sklep o določitvi volišč na sedežih diplomatskih predstavništev in konzulatov Republike Slovenije v tujini za glasovanje na zakonodajnem referendumu o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo 11. maja 2025. Zaradi obvestila ministrstva, da na nekaterih voliščih v tujini zaradi kadrovskih omejitev ni mogoče zagotoviti zadostnega števila kandidatov za sestavo volilnih odborov in omogočiti trajanje glasovanja 12 ur, je DVK iz prvotnega sklepa izvzela volišča na diplomatskih predstavništvih in konzulatih v Bernu, Canberri, Clevelandu, Ottawi in Torontu.

DVK je na predlog pristojnega ministrstva sklenila, da se volišča na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v tujini vzpostavijo tam, kjer je možno zagotoviti zadostno število kandidatov za člane volilnega odbora ter odprtje volišč 12 ur, in sicer: v Abu Dabiju, Atenah, Beogradu, Berlinu, Bruslju, Budimpešti, Buenos Airesu, Celovcu, na Dunaju, v Haagu, Kopenhagnu, Londonu, Madridu, Münchnu, Parizu, Podgorici, Pragi, Sarajevu, Skopju, Trstu, Varšavi, Washingtonu, Zagrebu in Vatikanu. Volišče na Veleposlaništvu RS v Abu Dabiju pa se zaradi izjemnih objektivnih okoliščin lahko odpre ob 9. uri po lokalnem času (namesto ob 7. uri).

Na podlagi dopisa MZEZ, s katerim je zunanje ministrstvo zaprosilo DVK za popolnitev števila članov za volilne odbore na diplomatskih predstavništvih in konzulatih v Budimpešti, Celovcu in Trstu, je DVK ministrstvu predlagala, naj volilne odbore ustrezno popolni s člani iz vrst uradnikov ministrstva. Državna volilna komisija namreč sama ne more določiti sestave volilnega odbora, medtem ko ministrstvu to omogoča tretji odstavek 41. člena Zakona o volitvah v državni zbor, ki določa, da "če predlogov ni ali jih je premalo, se za manjkajoče člane določijo uradniki, zaposleni v organih državne uprave".

Državna volilna komisija je v dopisu MZEZ sicer med drugim izpostavila, da je na območjih avtohtone slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah treba zagotoviti možnost izvedbe glasovanja na voliščih na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v tujini.

Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine ali na diplomatskem predstavništvu, kjer je vzpostavljeno volišče, morajo oddati vlogo za glasovanje iz tujine najpozneje do 25. aprila. To velja tudi za tiste volivce, ki stalno prebivajo v tujini in želijo glasovati po pošti iz tujine, medtem ko jim za glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu ni treba oddati vloge, saj so vpisani v posebni volilni imenik.