DVK ZAVRGLA PRITOŽBO VOLIVCA ZOPER IZID EVROPSKIH VOLITEV

Državna volilna komisija je 30. julija 2024 na dopisni seji sprejela sklep o zavrženju pritožbe volivca Vilija Kovačiča zoper volilni izid volitev poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, ki so bile 9. junija 2024. Kot je v postopku pravnega varstva volilne pravice ugotovila DVK, je bila pritožba prepozna.

Volivec je v pritožbi, ki jo je vložil 19. junija 2024, med drugim navajal, da je »volilni izid nepošten«, kar po njegovem dokazuje več kot 30.000 neveljavnih glasovnic, od katerih so po njegovih besedah številne posledica načina izvedbe volitev poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament hkrati s tremi referendumi in štirimi referendumskimi vprašanji. Problematiziral je zlasti referendumski vprašanji o prostovoljnem končanju življenja in uporabi konoplje za osebno rabo ter zatrjeval, da so bile volitve v Evropski parlament izvedene v »pravni in duhovni zmedi« in da »so bile v takšnem vzdušju in kontekstu tudi posledice v obliki neveljavnih glasov pričakovane«. Po njegovih besedah se veliko število neveljavnih glasovnic odraža posledično v izkrivljenem volilnem rezultatu. Poleg neveljavnih glasovnic je po njegovem mnenju na volilni izid vplivala tudi ukinitev več kot 400 volišč v zadnjem desetletju. Izpostavil je še, da so »glasovnice s predčasnih volitev zlahka predmet nedopustnih manipulacij, saj so povsem izven nadzora javnosti«. Predlagal je, da se njegovi pritožbi ugodi tako, da se volitve ponovijo in referendumi ponovno izvedejo, ko bo zakonodajalec uredil vse okoliščine v skladu z evropskimi demokratičnimi standardi, med njimi ustavno ureditveno odločbo iz leta 2018.

Državna volilna komisija je - glede na nedorečenost določb zakona o volitvah v državni zbor in zakona o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament ter nejasnost pritožbenih navedb - pritožbo v delu, ki se nanaša na zatrjevane nepravilnosti v postopku volitev poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, sprva odstopila Vrhovnemu sodišču RS, ki jo je vrnilo v pristojno reševanje DVK.

Članice in člani DVK so sprejeli sklep, da je pritožba volivca prepozna, zaradi česar se zavrže. V skladu s 106 . členom zakona o volitvah v državni zbor je ugovor mogoče vložiti v treh dneh od dneva glasovanja, kar pomeni, da je rok za ugovor potekel 12. junija 2024.

Zoper sklep DVK je dovoljen upravni spor v roku 30 dni od prejema sklepa. O morebitni tožbi odloča Vrhovno sodišče RS.