Državna volilna komisija je na dopisni seji na prošnjo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve za ponovno vzpostavitev posameznih volišč v tujini odločila, da bodo na zakonodajnem referendumu o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti odprta tudi volišča na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v Bernu, Canberri, Clevelandu, Ottawi in Torontu. Na teh voliščih bodo volivci v nedeljo, 11. maja 2025, lahko glasovali od 9. do 17. ure po lokalnem času.
Kot so izpostavili na zunanjem ministrstvu, zaradi kadrovskih omejitev na navedenih voliščih glasovanje ne more potekati od 7. do 19. ure, kot to sicer določa zakon, saj ni mogoče zagotoviti zadostnega števila oseb za sestavo volilnih odborov. Za izvedbo 12-urnega glasovanja bi namreč za sestavo posameznega volilnega odbora potrebovali vsaj šest državljanov Republike Slovenije, da bi ugodili zakonskim zahtevam.
V tujini bo na zakonodajnem referendumu mogoče glasovati na 29 voliščih na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije, in sicer: v Abu Dabiju, Atenah, Beogradu, Berlinu, Bernu, Bruslju, Budimpešti, Buenos Airesu, Canberri, Celovcu, Clevelandu, na Dunaju, v Haagu, Kopenhagnu, Londonu, Madridu, Münchnu, Ottawi, Parizu, Podgorici, Pragi, Sarajevu, Skopju, Torontu, Trstu, Varšavi, Washingtonu, Zagrebu in Vatikanu.
Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine ali na diplomatskem predstavništvu, kjer je vzpostavljeno volišče, morajo oddati vlogo za glasovanje iz tujine najpozneje do petka, 25. aprila. To velja tudi za tiste volivce, ki stalno prebivajo v tujini in želijo glasovati po pošti iz tujine, medtem ko jim za glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu ni treba oddati vloge, saj so vpisani v posebni volilni imenik.