POSVETOVALNI REFERENDUM O JEK2 (preklican) 2024

Državni zbor RS je 10. oktobra 2024 sprejel Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo. Referendumska opravila so se začela v ponedeljek, 14. oktobra 2024. Glasovanje na referendumu je bilo predvideno v nedeljo, 24. novembra 2024.

24. oktobra je Državni zbor RS sprejel Odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo. Državna volilna komisija je zato razveljavila akte za izvedbo posvetovalnega referenduma in ugotovila, da so se referendumska opravila končala 25. oktobra 2024.

 

 

 

 

Volivke in volivci bodo 24. novembra 2024 na posvetovalnem referendumu o JEK2 odločali o referendumskem vprašanju:

»Ali podpirate izvedbo projekta JEK2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?«.

Volivka oz. volivec glasuje tako, da na glasovnici obkroži besedo "ZA" ali besedo "PROTI".

VOLIVCI S STALNIM PREBIVALIŠČEM V SLOVENIJI, KI SO ZAČASNO V TUJINI (t. i. zdomci)

Volivci, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini (t. i. zdomci), lahko na referendumih glasujejo na dva načina, in sicer: na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v tistih državah, kjer je vzpostavljeno volišče, ali po pošti iz tujine. Za obe obliki glasovanja mora volivec o tej nameri obvestiti Državno volilno komisijo najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja (do 8. 11. 2024).

Vlogo lahko volivec odda preko spletnega portala eUprava. Po oddaji vloge ni več mogoče spreminjati načina glasovanja.

Za glasovanje na posvetovalnem referendumu o JEK2 bodo v nedeljo, 24. novembra 2024, od 7. do 19. ure odprta volišča na 30 diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v 25 tujih državah, in sicer: v Abu Dabiju, Atenah, Beogradu, Berlinu, Bernu, Bruslju, Budimpešti, Buenos Airesu, Canberri, Celovcu, Clevelandu, na Dunaju, v Haagu, Kopenhagnu, Londonu, Madridu, Moskvi, Münchnu, Ottawi, Parizu, Podgorici, Pragi, Sarajevu, Skopju, Torontu (Slovenski center v Torontu), Trstu, Varšavi, Vatikanu, Washingtonu in Zagrebu.

VOLIVCI S STALNIM PREBIVALIŠČEM V TUJINI (t. i. izseljenci)

Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v tujini lahko na referendumih glasujejo na dva načina: na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v tistih tujih državah, kjer je vzpostavljeno volišče in so vpisani v posebni volilni imenik, ali po pošti iz tujine.

Izseljenci so po uradni dolžnosti vpisani v posebni volilni imenik, kar jim daje pravico, da lahko brez vsakršne prijave glasujejo na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu, če je tam vzpostavljeno volišče. Če želijo glasovati po pošti iz tujine, pa morajo o tej nameri obvesti Državno volilno komisijo najpozneje 15 dni pred dnevom glasovanja (do 8. 11. 2024).

Vlogo za glasovanje po pošti iz tujine lahko volivec »izseljenec« odda preko spletnega portala eUprava.

Za glasovanje na posvetovalnem referendumu o JEK2 bodo v nedeljo, 24. novembra 2024, od 7. do 19. ure odprta volišča na 30 diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v 25 tujih državah, in sicer: v Abu Dabiju, Atenah, Beogradu, Berlinu, Bernu, Bruslju, Budimpešti, Buenos Airesu, Canberri, Celovcu, Clevelandu, na Dunaju, v Haagu, Kopenhagnu, Londonu, Madridu, Moskvi, Münchnu, Ottawi, Parizu, Podgorici, Pragi, Sarajevu, Skopju, Torontu (Slovenski center v Torontu), Trstu, Varšavi, Vatikanu, Washingtonu in Zagrebu.

IZSELJENCI, KI BODO NA DAN GLASOVANJA V REPUBLIKI SLOVENIJI

Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v tujini (t. i. izseljenci), ki bodo na dan glasovanja v Republiki Sloveniji, lahko glasujejo na izbranem volišču (t. i. volišče »omnia«), pod pogojem, da najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja (do 20. 11. 2024) o tem obvestijo Državno volilno komisijo.

Vlogo za glasovanje na t. i. volišču omnia lahko volivec izseljenec odda preko spletnega portala eUprava.

GLASOVANJE IZVEN OKRAJA STALNEGA PREBIVALIŠČA – t. i. "OMNIA" VOLIŠČE

Volivec, ki želi glasovati na volišču izven okraja stalnega prebivališča, o svoji nameri obvesti okrajno volilno komisijo, kjer ima stalno prebivališče, in sicer najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja (do 20. 11. 2024).

Vlogo za glasovanje na t. i. volišču omnia lahko volivec odda preko spletnega portala eUprava. Po oddaji vloge ni več mogoče spreminjati načina glasovanja.

Volivec, ki je obvestil okrajno volilno komisijo, da želi glasovati na volišču izven območja svojega okraja, se na dan glasovanja med 7. in 19. uro zglasi na volišču v okraju, ki si ga je izbral. S seboj potrebuje osebni dokument.

GLASOVANJE PO POŠTI NA OBMOČJU REPUBLIKE SLOVENIJE

Volivci, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo in želijo glasovati po pošti na območju Republike Slovenije, to sporočijo okrajni volilni komisiji, in sicer najpozneje 10 dni pred dnem glasovanja (do 13. 11. 2024). Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, če predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida.

Najpozneje 5 dni pred dnem glasovanja (do 18. 11. 2024) lahko vlogo za glasovanje po pošti oddajo volivci, ki so nepredvideno sprejeti v bolnišnico, v institucionalno varstvo socialnovarstvenega zavoda ali jim je nepredvideno odvzeta prostost ali pa so prejeli odločbo o invalidnosti po 13. 11. 2024. Vlogi morajo priložiti ustrezno dokazilo.

Vlogo za glasovanje po pošti v Republiki Sloveniji lahko volivec odda preko spletnega portala eUprava. Po oddaji vloge ni več mogoče spreminjati načina glasovanja.

GLASOVANJE NA DOMU ZARADI BOLEZNI

Glasovanje na domu je namenjeno volivcem, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču. Glasujejo lahko pred volilnim odborom na svojem domu. Namero o glasovanju na domu volivec sporoči pristojni okrajni volilni komisiji najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja (do 20. 11. 2024). Vlogi za glasovanje na domu je treba priložiti zdravniško potrdilo.

Član volilnega odbora lahko postane vsak državljan z volilno pravico (polnoleten), ki ima stalno prebivališče na območju volilnega okraja, in sicer na predlog politične stranke ali lokalne skupnosti. Člane volilnega odbora imenuje pristojna okrajna volilna komisija.

Za sodelovanje v volilnem odboru se posameznik ne more prijaviti sam, pač pa ga mora v imenovanje okrajni volilni komisiji predlagati politična stranka ali lokalna skupnost.

Član volilnega odbora mora imeti stalno prebivališče na območju okraja. Član volilnega odbora ne more biti oseba, ki je kandidat, predstavnik kandidata ali njegov zaupnik.

Soglasje za člana volilnega odbora je treba oddati okrajni volilni komisiji (po e-pošti, osebno ali po pošti).

Kontakti okrajnih volilnih komisij so objavljeni tukaj:
https://www.dvk-rs.si/kontakti/ovk-kontakti/

Obrazec »Soglasje kandidata za člana volilnega odbora« je dostopen tukaj:
https://www.dvk-rs.si/fileadmin/user_upload/OBRAZEC_Soglasje_kandidata_za_clana_volilnega_odbora.pdf