DVK SPREJELA AKTE ZA IZVEDBO ZAKONODAJNEGA REFERENDUMA O ZAKONU O DODATKU K POKOJNINI ZA IZJEMNE DOSEŽKE NA PODROČJU UMETNOSTI

Državna volilna komisija je 7. aprila na 2. seji sprejela akte za izvedbo zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo 11. maja 2025. Kot določa odlok o razpisu zakonodajnega referenduma, ki ga je državni zbor sprejel 4. aprila 2025, se bodo referendumska opravila začela v torek, 8. aprila 2025.

V skladu z rokovnikom za izvedbo referendumskih opravil, ki ga je sprejela DVK, bodo morale okrajne volilne komisije do 15. aprila 2025 določiti volišča za glasovanje na zakonodajnem referendumu. Pri tem velja posebej izpostaviti, da za volivce z območja Ljubljane volišče za predčasno glasovanje tokrat ne bo organizirano na Gospodarskem razstavišču (zaradi zasedenosti prostorov), pač pa bo potekalo na drugih lokacijah. To velja tudi za t. i. volišče omnia (volišče, ki si ga lahko volivec izbere za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča), ki bo na referendumsko nedeljo namesto na Gospodarskem razstavišču predvidoma organizirano na sedežu ljubljanske upravne enote (Linhartova cesta 13).

Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine ali na diplomatskem predstavništvu, kjer je vzpostavljeno volišče, bodo morali oddati vlogo za glasovanje iz tujine najpozneje do 25. aprila. To velja tudi za tiste volivce, ki stalno prebivajo v tujini in bodo želeli glasovati po pošti iz tujine, medtem ko jim za glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu ni treba oddati vloge, saj so vpisani v posebni volilni imenik. V tujini bo vzpostavljenih 29 volišč na diplomatskih predstavništvih in konzulatih v 25 državah.

Za razliko od državnih volitev, kjer volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v tujini prejmejo volilno gradivo za glasovanje po pošti iz tujine po uradni dolžnosti, to za glasovanje na referendumu ne velja. Volivci s stalnim prebivališčem v tujini lahko po pošti iz tujine na referendumu glasujejo le, če pravočasno (tj. do 25. aprila) oddajo vlogo za glasovanje.

Za glasovanje po pošti v Sloveniji, do česar so upravičeni volivci v bolnišnici, socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo, v priporu ali zaporu ter volivci z odločbo o invalidnosti, bo treba oddati vlogo najpozneje do 30. aprila.

Vlogo za glasovanje na domu bodo volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču, lahko oddali do 7. maja. Takrat se bo iztekel tudi rok za oddajo vloge za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča (na t. i. omnia voliščih).

Predčasno glasovanje na referendumu bo v torek, 6. maja, sredo, 7. maja, in četrtek, 8. maja, splošno glasovanje pa v nedeljo, 11. maja.

Poleg rokovnika referendumskih opravil so članice in člani DVK na seji med drugim sprejeli tudi navodilo za delo volilnih komisij za izvedbo zakonodajnega referenduma o ZDPIDU, navodilo za delo volilnih odborov, sklep o določitvi vsebine in oblike referendumske glasovnice, sklep o določitvi zaupnikov, besedilo javne objave odloka o razpisu zakonodajnega referenduma in sklep o višini akontacij volilnim komisijam.

V skladu s prenovo plačnega sistema in novo osnovo za izračun višine nadomestil volilnim organom so se ta nadomestila zvišala. Predsednik in namestnik predsednika volilne komisije volilne enote in okrajne volilne komisije bosta po novem za izvedbo referenduma prejela 1.666,18 evra (ta bruto znesek je do 1. januarja 2025 znašal 1.150,61 evra). Član in namestnik člana volilne komisije volilne enote in okrajne volilne komisije bosta za referendumska opravila prejela 635,11 evra (pred prenovo plačnega sistema je ta bruto znesek znašal 438,03 evra). Predsednik in namestnik predsednika volilnega odbora bosta prejela neto znesek v višini 96,33 evra (prej 66,48 evra), član in namestnik člana volilnega odbora pa 81,51 evra (prej 56,25 evra).

Ocenjeni stroški referenduma znašajo približno 6,6 milijona evrov (stroški za nadomestila volilnim organom približno 3,7 milijona evrov, ostali stroški - najem volišč, stroški informacijske podpore, poštni stroški, tisk in distribucija volilnega gradiva idr. - pa približno 2,9 milijona evrov).